Vakuuma stikls

Vakuuma stikls

Logu industrijas attīstības tempus var salīdzināt ar ātrumu ar tādām mūsdienīgām nozarēm, kā datortehnika un komunikācijas līdzekļi. Mūsdienīgs logs, kopā ar augstām estētiskām, ergonomiskām un arhitektūras prasībām, ir jazipilda viena ļoti svarīga funkcija – ieekonomēt enerģiju mūsu mājās. Pēc ASV Enerģētikas departamenta datiem, piemēram, kopējais dzīvojamo sektoru, rūpniecības zudums caur logiem iztukšo amerikāņu patērētāju maciņus par 25 miljardiem dolāru katru gadu. Karstajās valstīs (Indija, Arābu pussalas valstis, Austrālija, Āfrika u.c.) šie zudumi ir vēl lielāki, bet ar pretēju virzienu – nepieciešamība saglabāt telpā kondicioniera saražoto vēsumu. Šie oficiālie dati ir kalpojuši kā ļoti labs ekonomiskais stimuls, lai sāktu izstrādāt enerģētiski augstiefektīgus ēku siltināšanas sistēmas.

Kā kopējajam pārpratumumam ir izveidojie kopīgs viedoklis, ka parastie pakešu logi ir ar vakuumu. Tas tā nav. Parastie pakešu logi ir piepildīti ar sausu atmosfēras gaisu. Tie tiešām ir “izolācijas”, “izolējošie”, bet ne vakuuma. Lai uzlabotu siltuma izolāciju iekšējā stikla pakešu daļa var būt aizpildīta ar inertām gāzēm (argonu, kriptonu, ksenonu vai arī smesi) ar zemākām siltumvadības spējām un augstākām viskozitātes vērtībām, nekā gaisam. Izstarojošo siltuma zudumu arī var samazināt izmantojot stiklus ar speciālu zemu emisiju pārklājumu uz vienas vai abu iekšējo logu pakešu logu stikliem.

Izmantot vakuumu kā siltumizolatoru vairs nav nekāda jaunā koncepcija. Tas tika aprakstīts patentos vēl iepriekšējā gadsimtā. Stikla logu vakuumēšana izstrādāta ar mērķi praktiski pilnīgi pārtraukt siltuma zudumu pateicoties gāzes stikla starpslāņa siltumvadāmībai un konvekcijai. Šobrīd pasaule nemitīgi turpina meklēt optimālākās tehnoloģijas vakuuma pakešlogu izstrādē, piemēram, Eiropas kopienas projekta ietvaros ar nosaukumu “Augsti izolācijas vakuuma stikla ražošanas tehnoloģija”, citi iniciatīvi un investīciju izstrādājumi. Viss tas – ir reāli pierādijumi efektīgai un labai vakuuma stikla pakešu logu pielietošanai kā viens no variantiem, kā enerģētiski augsti efektīga ēkas iestiklošana.

Ilga dzīvotspēja (ne mazāk, kā 20 gadi) un labas siltumizolācijas īpašības jau tiek panāktas pie 0,05-0,5 mm (blīvums jau zināmās tehnoloģijās tiek panākts ar īpašu klājumu, kas izskatās kā mazas stikla bumbiņas, plānas nerūsējošā tērauda plāksnītes vai keramikas ieliktņi, uzstādīti ar 20-40 mm atstarpēm). Tādi slāņi palīdz stikla paketēm pārvarēt lielu atmosfēras gaisa spiediena spēku, kas ir pielīdzināms aptuveni 10 tonnām uz viena stikla kvadrātmetru.

Stīgu pakešu logos vakuuma tilpums sasniedz
biezumu no 1-2 mm (šī ir viena no stīgu nou-hou tehnoloģijām). Liels vakuuma tilpums, turklāt iegūts ar minimālu skaitu “Termiskiem tiltiem” ievērojami palielinās kalpošanas laiku (palielinot vakuuma apjomu notiks ilgāka degazācija) un vēl labāk palielinās siltumizolācijas īpašības vakuuma pakešu logiem bez to cenas paaugstināšanas.

Aukstā klimata vietās ceļot siltumnīcas vai ziemas dārzus no vakuuma logiem enerģijas izmaksas uz siltumu samazināsies par 90%. Saules iekārtas ar vakuuma logiem uzsildīs ūdeni nevis līdz 60°С grādiem, bet 90°С, tas nozīmē, ka no karstā ūdens iestatījumiem tie pāries uz ēkas siltināšanas procesu. Jaunās tehnoloģijas dod arhitektu fantāzijām un celtniekiem jaunus iespējas laukus. Iedomājieties sev parastu dzīvojamo māju ar ķieģeļu sienām, kas ir 1,5 metrus biezas un tik pat siltu māju ar 15-20 mm biezu sienu izstrādātu no vakuuma pakešu logiem. Vai – simtstāvīgs debesskrāpis Sidnejā (Jā – un vēl augstu “debesu stīgu metro trasi”), ar kondicionēšanu vasarā un siltināšanu dienā tiks patērēta vairākas reizes mazāk enerģija, nekā tas ir šobrīd tradicionālajās augstceltnēs.