Īsi par galveno (tiesa lietuvā)

Tikai godīgi ir padalītiesShare on Facebook1Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on VKPin on Pinterest0

2017.gada 6. jūnijs Viļņas rajona prokuratūra pieņēma rezolūciju par pirmstiesas izmeklēšanas izbeigšanu lietā, lai konstatētu nelikumīgu finanšu darbību pazīmes Anatolija Junicka Lietuvā izveidoto organizāciju darbā. Izpildvaras institūcijas lēmumā atzīts, ka izmeklēšanas gaitā netika atklāti nekādi fakti, kas apstiprina aizdomas par firmu vadības negodīgu darbību. Ir noņemti visi piemērotie pagaidu īpašumtiesību ierobežojumi uz norādīto organizāciju kontos esošajiem naudas līdzekļiem, vērtspapīriem un citu īpašumu.

Varētu teikt, ka izmeklēšana, kas ilga gandrīz trīs gadus, beidzās ar neko. Un, tomēr, šāds formulējums nebūtu pareizs. Ar savu darbību, Lietuvas tiesību sistēma ne tikai apšaubīja pašas kompetenci, bet arī radīja nopietnu kaitējumu inženiera, zinātnieka un uzņēmēja Anatolija Junicka biznesa reputācijai un SkyWay zīmolam. Šāda valsts iestāžu vai kāda cita rīcība nedrīkst palikt nesodīta. No Junicka puses tiks iesniegta atbildes prasība par viņam un viņa vadītā projekta investoriem nodarītā kaitējuma kompensāciju un negūto peļņu.

Attīstās notikumi arī cīniņa frontē ar dažādu sugu un aptaukošanās pakāpes troļļiem. Pilnā apjomā tiks pārsūdzēts kasācijas instancē pirmās instances tiesas spriedums Anatolija Junicka prasībā pret SIA “Onliner”. Pēc prasītāja domām, norādītais lēmums, par kuru mēs jau ziņojām agrāk, nav pamatots, bet secinājumi, kas ir izklāstīti spriedumā, neatbilst konstatētajiem faktiem un lietas apstākļiem.

Šajā publikācijā mēs centīsimies apskatīt dažus no visspilgtākajiem un raksturīgākajiem aspektiem, kas saistīti ar Skyway un Anatolija Junicka tiesu darbību, to cēloņiem, motīviem, tiesnešu, oponentu, nosodītāju argumentiem. Protams, ka visiem vērtējumiem un spriedumiem publikācijā ir tikai iepriekšējs raksturs, kas lielā mērā ir autora personīgs viedoklis. Taču, fakti paliek fakti. Visu saliks savās vietās tikai laiks.

PAR PRESI UN PRESINGU LIETUVĀ UN BALTKRIEVIJĀ – LĪDZĪBAS UN ATŠĶIRĪBAS

Viens no iemesliem kriminālizmeklēšanas sākumam Lietuvā, bija virkne publikāciju vietējā portālā DELFI. Gan pēc formas, gan satura šie raksti maz atšķīrās no tiem, kas ieraudzīja dienas gaismu baltkrievu “Onliner”. Vissvarīgākais šeit – radīt interesi iespējami lielākā lasītāju lokā. Jo “karstāks” būs materiāls, jo labāk. To nosaka lielākajai daļai neprofila “liberālajiem” masu informācijas līdzekļiem raksturīgais skeptisks un virspusējs skatījums uz lietām.

Gan raksts DELFI, gan raksts “Onliner” darbojas pēc vieniem un tiem pašiem argumentiem, uz kuriem var attiecināt visu, vai gandrīz visu, SkyWay adresē pausto kritiku: “statūtu kapitāls – nereāli liela nauda; pārdod nevērtīgus papīriņus pensionāriem, kuri nepārzina investīcijas; izmanto partneru programmu; nav zināms, vai šī tehnoloģija strādās, nekur taču vēl nekas nav uzbūvēts; ja kaut ko arī sāks būvēt, tad tikai acu apmānīšanai”. Laiks iznīcina šos argumentus vienu pēc otra. Pasaules vadošo ekspertu infrastruktūras būvniecības izmaksu prognozes liecina par to, ka SkyWay statūtu kapitāls, ņemot vērā izrāviena transporta infrastruktūras tehnoloģijas darbības un perspektīvas sfēru, ir pilnībā adekvāts un pat pieticīgs. Investīciju daļu vērtības augšana triju gadu laikā nodrošināja Junicka izveidotās kompāniju grupas reālās tirgus vērtības pieaugumu par 3 miljardiem USD. Investīciju summas un projekta investoru profesionālā kompetence negrozāmi aug un sasniedz arvien augstāku līmeni. Partneru programmu mūsdienās neizmanto tikai sliņķi. Tehnoloģija pierādīja savu darboties spēju SkyWay demonstrēšanas un sertifikācijas centra teritorijā – EkoTehnoParkā Baltkrievijā, Marjina Gorka, kur tika uzbūvēti pirmie inovatīvie transporta infrastruktūru kompleksi, kam nav analogu pasaulē. Triju gadu laikā veiktajam darbu apjomam nav pasaules analogu patērēto līdzekļu un radītā produkta attiecību ziņā, kas ir vairāk kā pietiekams pierādījums kompāniju grupas nodomu nopietnībai. Par visu to varēja personīgi pārliecināties tūkstoši cilvēku no desmitiem pasaules valstu, kuri 1.jūlijā apmeklēja SkyWay demonstrēšanas un sertifikācijas centru Baltkrievijā EkoFesta 2017 ietvaros.

Visu cieņu Baltkrievijas varas iestādēm, kuras nepadevās provokatīvajiem uzbrukumiem Skyway adresē no vietējās preses (“Onliner”) puses. Tostarp, pateicoties tam, valstī strauji attīstās unikāls projekts ar milzīgu zinātnisku, tehnoloģisku un investīciju potenciālu. Lietuvas varas iestādes, kas padevās skandālam pakaļdzenošos žurnālistu provokācijām, tagad var tikai nožēlot, ko ir pazaudējušas.

TIESA PRET DELFI UN TIESA PRET “ONLINER”.

Junickis iesūdzēja tiesā gan Lietuvas, gan Baltkrievijas portālus. Pašreizējā posmā, abas prasības ir noraidītas. Lēmumi tiek pārsūdzēti. Daudzi saka, ka nebija vērts to darīt. “Suns rej, bet karavāna iet tālāk.”

Pirmās instances spriedumi un to pamatojumi, kā Lietuvā, tā Baltkrievijā, – paši par sevi ir tā vērti, lai tos pieminētu. Pirmajā gadījumā tiesa norādīja, ka Junickim, kā inženierim “, kurš sevi iedomājas par pasaulslavenu zinātnieku”, ir jābūt iecietīgākam un tolerantākam pret viņa adresē izteiktajiem apvainojumiem un apsūdzībām. Otrajā (Baltkrievijas), tiesa vispār neuzskatīja par nepieciešamu izskaidrot savu lēmumu. Junicka prasība tika atteikta tāpēc, ka prasītājs “Onliner” un raksta autora Konstantīna Sidoroviča personā ” nav piekritis prasībai un tam, ka tie savā rakstā un viņu pašu moderatoru uzraudzītajos raksta komentāros it kā ir aizskāruši Junicki. Pēc tam, pēc prasītāja pieprasījuma, tiesa tomēr paskaidroja savu pozīciju par sakāmo rakstā ar nosaukumu ” Elon Musk – Bullshit, nesiet naudu man “. Baltkrievs nodibināja “kompāniju ar 400 miljardiem dolāru” un būvē pie Minskas “ātrgaitas” Sky Way”, vai nu neattiecas personīgi uz A.Junicki, vai neapgāna Junicka godu un cieņu, vai tas ir tikai autora viedoklis, uz kuru viņam ir visas tiesības. Šajā sakarā likumsakarīgs ir jautājums: uz ko tad attiecas sakāmais rakstā, kā godu un cieņu tad gāna tā autora uzskats, kura teksts ir pārpildīts ar tiem pašiem meliem, naidu un nesapratni, kā arī viņa lietuviešu kolēģu sacerējums? Ja šajā rakstā, kurā neviens, izņemot Junicki, nav pieminēts, kuru pārpilda Junicka fotogrāfijas un kurš ir izveidots uz viņa intervijas bāzes viņa paša ģenerāldirektora, ģenerālkonstruktora darba kabinetā, kā arī EkoTehnoParkā Marjina Gorka un ražotnē Minskā, kur ekskursijas vadītājs bija tas pats Junickis? Uz šo jautājumu tiesa atbildi nesniedza. Iespējams, atbildi dos augstākas instances tiesa? Kā, iespējams, tā dos atbildi arī uz jautājumu par to, vai žurnālistam ir jānes atbildība par publicēto?

LIETUVIEŠU LIETA PRET JUNICKI KĀ ZĪMĪGS PIEMĒRS

Spriežot pēc iepriekšējiem Junicka tiesu pret lietuviešu un baltkrievu mēdijiem rezultātiem, pēdējo atbildības pakāpe par publicējamo informāciju vēl ir ļoti zema. Tīklā vēl var atrast raksta “Onliner” raksturojumus kā žurnālistu izmeklēšanas rezultātu. Skan skaļi, pat skaisti, bet, vai atbilst patiesībai? Nē. Diez vai var nosaukt par izmeklēšanu materiālu, kas ir uzrakstīts bez jebkādas nopietnas iedziļināšanās tematā, ar spilgti izteiktu tendenciozitāti un bez mazākā mēģinājuma dot apraksta priekšmeta līdzsvarotu novērtējumu. Bet pirmstiesas izmeklēšana Lietuvā – tā jau ir izmeklēšana, kuras gaitā tika nopratināti liecinieki, nosūtīti oficiāli pieprasījumi kompetentām institūcijām, tostarp Krievijas un Baltkrievijas, un pat – Interpolam, un ir uzrakstīti visdažādāko atskaišu daudzskaitlīgi sējumi. Ko tad ir devusi šī izmeklēšana? Neko. Tā arī žurnālisti, ja viņi patiešām cenšas saprast, rakt mazliet dziļāk un uzņemties atbildību par saviem vārdiem, neko apsūdzošu pret Skyway neatrod. Viss negatīvs, ko izlej daži masu informācijas līdzekļi uz projektu, ir pašu sabojātības, naida pret visu jauno un neparasto, otra puse.

“TEMĪDA – BULLSHIT, NESIET NAUDU MAN UN JŪS VINNĒSIET JEBKURU ZAUDĒJAMU PRASĪBU” (Satīriska skice noslēguma vietā)

“Temīda – bullshit, nesiet naudu man, un jūs vinnēsiet jebkuru zaudējamu prasību” – tā domāja tiesnesis, lemjot par labu dzeltenajam portālam, kas nomelnoja pasaulslaveno Baltkrievijas izgudrotāju.

Īstenībā mēs nezinām, ko domāja tiesnesis, kas iznesa šo netaisnīgo lēmumu par labu naidpilnajam pret visu baltkrievisko (arī valsti, varu un progresīvi domājošajiem baltkrieviem) interneta avīzē. Jā,mēs nezinām, ko domāja tiesnesis. Bet viņš taču varēja tā padomāt, spriežot pēc viņa iznestā tiesas lēmuma. Viņš taču ne tikai domāja, bet arī rīkojās. Piemēram, pirmajā tiesas sēdē, viņš atļāva žurnālistam-atbildētājam apsēsties blakus savam advokātam, bet prasītājam, kad tas izteica savu lūgumu apsēsties blakus savam advokātam, – atteica, motivējot ar to, ka tiesai nav lieku krēslu (pārtraukumā prasītājs pats atrada gaitenī krēslu un tomēr apsēdās blakus advokātam, izraisot ar to tiesneša īgnumu).

Atbildētāja eksperts pat “neievēroja”, ka žurnālists ir ne tikai spējīgs padomāt, ka intervējamais runāja kaut ko, ko īstenībā nerunāja. Viņš varēja vēl iedomāties cilvēkā kaut ko, kas viņā īstenībā nav un, pēc analoģijas ar pēdiņām, tūlīt pārnest to uz rakstu: “Es tā redzu”. Lai parādītu zinātnieku vissliktākajā gaismā savā rakstā, redakcija “nofotošopēja” inovatora, kurš uzdrošinājās paziņot par izrāvienu transportā, fotogrāfijas. Uz inženiera sejas tika izcelti asinsvadi, bet pati seja padarīta sarkana-sarkana (turklāt, tas bija izpildīts pietiekami neveikli, jo, pēc visām šīm manipulācijām ar fotogrāfiju, baltkrieva baltais krekls kļuva rozā), lai cilvēki varētu komentāros rakstīt: “Kāpēc šis alkoholiķis ar zilo purnu vēl nav izdzīts no Baltkrievijas un nav iesēdināts? Kur skatās VDK un Prezidents?”. Turklāt, redakcija noraidīja visus atzinīgos komentārus pie šī raksta (ir desmitiem izdzēstu komentāru pierādījumi par labu baltkrievam-novatoram), bet atstāja komentārus pret viņu. Arī to visu tiesnesis “neievēroja”. Viņš vispār vadījās pēc kaut kādiem īpašiem priekšstatiem par taisnīgumu un savā veidā traktēja tiesības, aizstājot “nevainīguma principu” ar “vainas principu”: “Tu esi vainīgs, tu esi noziedznieks, un pierādi, ka tas tā nav.”

Jā, viņš ir tāds, baltkrievs, kas piedzima šodien pašā radioaktīvi piesārņotākajā planētas Zeme punktā – Černobiļas zonas centrā, pazaudēja uz visiem laikiem savu mazo dzimteni; “poļu spiegu”, kas tika apšauti uz Poļesjes trīsdesmitajos gados, mazbērns; nenotikušais vācu spiegs no Gomeļas padomju laikā; un, pavisam nesen, 2017.gadā, pierādījis Lietuvas tiesās, ka viņš nav nekāds ne krievu spiegs (kaut vai tāpēc, ka baltkrievs), kas trīs reizes 15 gados atbrauca uz “brīvo” Eiropu, lai paceltu ekonomiku šajā Dieva aizmirstajā valstī. Un, ka aiz viņa nestāv VDK (pēc Lietuvas specdienestu versijas), kas it kā arī izgudrojusi šo visuzvarošo projektu SkyWay. Bet, taču, krimināllietu pret SkyWay izgudrotāju ierosināja gandrīz trīs gadus atpakaļ tieši pēc tam, kad lietuviešu dzeltenā prese pieprasīja iesēdināt cietumā šo “starptautisko krāpnieku” un “krievu spiegu”. Tā ka nav nemaz tik nekaitīgi šie troļļi no preses, un tos nevar neņemt vērā. Viņi ir jāsoda (tiesību ietvaros).

Junickis ir tikai inženieris. Jā, Inženieris, bet ar lielo burtu. Un visu izdomāja un organizēja pats. Ne pateicoties, bet par spīti.

Tikai godīgi ir padalītiesShare on Facebook1Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on VKPin on Pinterest0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *